Միջազգային համագործակցություն
ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի դոցենտ, ավագ գիտաշխատող Ինգա Բազուկյանն ընդգծում է, որ արգանդի պարանոցի քաղցկեղը քաղցկեղի չորրորդ տարատեսակն է աշխարհում, որի հիմնական պատճառը մարդու պապիլոմավիրուսն է: Ըստ նրա՝ մեր բնակչության շրջանում տարածված է մարդու պապիլոմավիրուսով (ՄՊՎ) հարուցվող քաղցկեղի զարգացումը, ինչը հետևանք է նաև այն մտավախության, թե ՄՊՎ դեմ պատվաստումը կարող է հանգեցնել անպտղության: Այս մտավախության պատճառով է, որ շատերը շրջանցում են այդ պատվաստումը: Եվ չնայած ՄՊՎ-ի դեմ կանանց պատվաստման պետական ծրագրին՝ արգանդի պարանոցի քաղցկեղի դեպքերի թիվը չի փոփոխվել 2015 թվականից ի վեր։ Ինգա Բազուկյանն իր գիտական խմբի հետ ուսումնասիրում է հեշտոցային միկրոբիոմը՝ առաջարկելու պապիլոմավիրուսի կանխարգելման այլընտրանքային ուղիներ:
Կենսաբանության ֆակուլտետի դոցենտ, ավագ գիտաշխատող Ինգա Բազուկյանի գիտական նախագիծը՝ «Հեշտոցային միկրոբիոմի դերը արգանդի պարանոցի քաղցկեղի զարգացման գործընթացում», ֆինանսավորման է երաշխավորվել ԿԳՄՍՆ-ի «Գիտական արդյունավետության խթանման դրամաշնորհային ծրագիր-2025» մրցույթի արդյունքում:
«Միկրոբիոմը մարդու օրգանիզմում (մաշկի վրա, լորձաթաղանթներում) բնակվող բազմաթիվ մանրէների ամբողջությունն է, որի շնորհիվ ապահովվում է մարդու առողջությունը: Եթե որևէ միջոցով, օրինակ, հակաբիոտիկների կիրառմամբ պայմանավորված, մարդու օրգանիզմում պակասում է մանրէների թիվը, առաջանում են առողջական խնդիրներ: Միկրոբիոմն ապահովում է մարսողությունը, խթանում է իմունիտետը և ուղղակիորեն ճնշում է ախտածիններին»,- ասաց Ինգա Բազուկյանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում առաջին անգամ է ուսումնասիրվելու հեշտոցային միկրոբիոմը՝ մարդու պապիլոմավիրուսով պայմանավորված քաղցկեղը կանխարգելելու նպատակով:
Հետազոտությունների համար գիտաշխատողներն ընտրել են բուժառուների 4 խումբ՝ առողջ կանանց, մարդու պապիլոմավիրուսով ախտորոշված պացիենտների, որոնց օրգանիզմում պապիլոմավիրուսը դեռ ոչ մի փոփոխություն չի առաջացրել, մարդու պապիլոմավիրուսով ախտորոշված պացիենտների, որոնց մոտ կա հյուսվածքային փոփոխություն՝ արգանդի պարանոցի դիսպլազիա, ինչպես նաև պապիլոմավիրուսի հետևանքով քաղցկեղ ունեցող կանանց:
Ուսումնասիրությունները կատարվելու են նմուշներից անջատված ԴՆԹ-ների վրա:
«Օգտագործելով մոլեկուլային կենսաբանական եղանակները՝ ուսումնասիրելու ենք, թե կանանց այդ չորս խմբերի մոտ ինչ փոփոխությունների է ենթարկվել միկրոբիոմը, ինչպիսի մանրէներ են պակասել առողջ կնոջ մոտ, որ պապիլոմավիրուսը կարողացել է զարգանալ: Այնուհետև առողջ կանանցից մեկուսացնելու ենք այդ մանրէները և ուսումնասիրելու ենք նրանց կարևոր կենսաբանական ակտիվությունները, օրինակ, թե ինչպես կարող են ճնշել ախտածիններին, խմորասնկերին և այլն»,- նշեց Ինգա Բազուկյանը:
Դրամաշնորհի հաջորդ փուլում գիտական խումբը առնետների մոտ կհարուցի քաղցկեղ՝ դիտարկելու, թե մանրէները ինչպես են կարողանում կանխել քաղցկեղի զարգացումը. «Մանրէները կարող են սինթեզել կարևոր նյութեր, որոնք ոչ միայն ունեն հակաբակտերիալ, հակասնկային, հակավիրուսային հատկություն, այլև կարող են նաև ազդել քաղցկեղի ձևավորման կամ տարածման վրա: Որոշակի հետազոտություններից հետո մենք կկարողանանք առաջարկել այնպիսի մանրէներ, որոնք կկիրառվեն բժշկության մեջ՝ կանանց մոտ պապիլոմավիրուսի կանխարգելման, ինչպես նաև բուժման համար»,- ասաց ԵՊՀ դոցենտը:
Ինգա Բազուկյանի գիտական խմբի կազմում են ԵՊՀ ասիստենտ, կ.գ.թ. Ինեսա Սեմերջյանը, 2-րդ կուրսի ասպիրանտ Տիգրան Ալեքսանյանը, մագիստրոս Ռուզաննա Հարությունյանը և «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի հղիների պաթոլոգիայի բաժանմունքի ղեկավար Էդիտա Ղարիբյանը։
Գիտական խումբը կհամագործակցի Հիմնարար և ախտաբանական կենսաքիմիայի լաբորատորիայի վարիչ Նիկոլայ Ավթանդիլյանի ու Մարդու և կենդանիների ֆիզիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Աննա Կարապետյանի թիմերի հետ: Գիտական խմբի արտերկրի խորհրդատուն է Գենտի համալսարանի գիտությունների ֆակուլտետի պրոֆեսոր Պիտեր Վանդամը:

April 30, 2025 | 12:20
Associate Professor and Senior Researcher at YSU Faculty of Biology, Inga Bazukyan, emphasizes that cervical cancer is the fourth most common type of cancer globally, with human papillomavirus (HPV) being its primary cause. According to her, HPV-induced cancer is prevalent among the local population, partly due to the fear that HPV vaccination might lead to infertility—an apprehension that leads many to avoid getting vaccinated. Despite the existence of a national HPV vaccination program for women, the incidence of cervical cancer has remained unchanged since 2015. Inga Bazukyan and her research team are currently studying the vaginal microbiome to propose alternative methods for preventing HPV.
The scientific project led by Associate Professor and Senior Researcher Inga Bazukyan, titled "The Role of the Vaginal Microbiome in the Development of Cervical Cancer", has been awarded funding under the "Scientific Effectiveness Promotion Grant Program-2025," of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
"The microbiome consists of the vast community of microorganisms living on the human body—on the skin and mucous membranes—which play a crucial role in maintaining health. A reduction in these beneficial microorganisms, for instance, due to antibiotic use, can lead to health complications. The microbiome aids digestion, stimulates the immune system, and directly suppresses pathogens," Inga Bazukyan explained, highlighting that this is the first study in Armenia focused on the vaginal microbiome as a preventive measure against HPV-induced cancer.
For the study, the research team has selected four patient groups: healthy women, HPV-positive individuals without tissue changes, HPV-positive individuals with cervical dysplasia, and women diagnosed with cervical cancer. The analysis will be conducted on DNA isolated from collected samples.
"Using molecular biology techniques, we will study how the microbiome changes across these groups, identifying which beneficial bacteria are missing in cases where HPV develops. We’ll isolate those bacteria from healthy women and examine their biologically active properties—such as their ability to suppress pathogens, yeasts, and so on," said Inga Bazukyan.
In the next phase of the grant, the team will induce cancer in laboratory mice to observe how the isolated bacteria can prevent tumor development.
"These bacteria are capable of synthesizing important substances that possess antibacterial, antifungal, antiviral, and even antitumor properties. After thorough research, we aim to propose specific bacteria for use in medicine to prevent and potentially treat HPV in women," she added.
The research team includes YSU Assistant Professor and Ph.D. Inesa Semerjyan, second-year Ph.D. student Tigran Aleksanyan, master's student Ruzanna Harutyunyan, and Edita Gharibyan, Head of the Pregnancy Pathology Department at Erebuni Medical Center. They will collaborate with the teams led by Nikolay Avtandilyan, Head of Basic and Pathological Biochemistry Laboratory, and Anna Karapetyan, Head of the Chair of Human and Animal Physiology. The project’s international advisor is Professor Pieter Vandamme from the Faculty of Sciences at Ghent University.